Spodziewane Bardzo Silne Załamanie Pogody

Prognoza burzowa na dzień 13.06 oraz noc 13/14.06.2019

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad.

Dzisiejszy dzień lokalnie może zapisać się na długo w kartach meteorologii pod względem aktywności zjawisk burzowych w naszym regionie.
Nasze województwo znajdzie się początkowo w oddziaływaniu rozgrzanej i chwiejnej masy powietrza znad południa kontynentu, natomiast następnie zacznie napierać na nią chłodny front atmosferyczny z zachodu.
Spodziewane jest uformowanie się bardzo silnej linii zbieżności wiatru oraz nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze, co będzie zapalnikiem do rozwoju burz.

Kluczowe parametry są dogodne do tworzenia się silnych superkomórek które mogą generować nawalne opady deszczu oraz opady bardzo dużego gradu >5cm! Porywy wiatru mogą lokalnie sięgać wartości 90-110 km/h.

Burze będą przemieszczać się na północ z odchyleniem na wschód, możliwe jest też uformowanie się systemów burzowych w formie training storms, jednak ten scenariusz jest mało prawdopodobny…
W przypadku powstania izolowanych superkomórek burzowych głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu >5cm, porywy wiatru w superkomórkach mogą dochodzić do 100 km/h w przypadku zjawiska downburst.
Natomiast w przypadku powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) głównym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru oraz nawalne opady, superkomórki mogą również być wbudowane w taki system, więc grad również jest realnym zagrożeniem.

DZ: Zostaje wydane dla całego województwa głównie z powodu wysokiego ryzyka opadów dużego gradu, nawalnych opadów deszczu, oraz w mniejszym stopniu z powodu niszczycielskich porywów wiatru.

Źródło: https://www.facebook.com/stormchaserssw/

Komentarze