Jedne z ostatnich prac porządkowych na ulicy Dworskiej dobiegają końca

Ulica Dworska to ulica ściśle przylegającą do starego folwarku, którego tylko ruiny możemy dziś zobaczyć. Jako iż, we „Dworze” jest bardzo wielu starszych mieszkańców na prace porządkowe przyszli sami młodzi pełni sił oraz innych umiejętności młodsi mieszkańcy tej części OBIC.

Dlaczego mówimy Dwór, skoro był u nas Folwark w XIX wieku?
Tego niestety nie wiemy, ale wiemy i przypominamy, że w Obicach był folwark, w którego skład w 1945 r. wchodził nowy budynek mieszkalny – murowany z kamienia pod słoma, stary drewniany budynek folwarczny, także pod słomą, drewniane budynki inwentarskie, kryte gontem, murowany spichrz pod gontem, dwie stodoły o szczytach murowanych, stara drewniana gorzelnia.

Wiemy również, że wieś Cahłupki w XIX w. nosiła przydomek Obickie, co tłumaczy jej związek pierwotny z wsią Obice. Wieś Obice w XV wieku posiadana była przez dwóch szlachciców – Jana Morawickiego (Morawyczski), który miał dwór (curia) i role folwarczne do niego należące, zaś Jan Wałżnicki (Walzniczski) trzymał tylko folwark. Kmiecie posiadali w sumie cztery i pół łana osiadłego, poza tym wymienione zostały we wsi łąki i bory z barciami.

W 1573 r. wieś Obice należała do Nosalskiego i miała 3 łany, 3 zagrodników, 2 chałupników oraz Wałżnickich w części, półtora łana i dwóch zagrodników.

Innych ciekawskich historii odsyłamy do naszych postów o historii, np. kim byli Jaworniccy z Obic:
https://obice.info/jaworniccy-z-obic-h-gozdawa-kim-byli/

Komentarze