Eksplorator Historii #3

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto był Twoim przodkiem? Być może Twoje dziecko potrzebowało takich informacji do szkoły tworząc drzewo genealogiczne Waszej rodziny?
W dzisiejszym eksploratorze postaramy się zachęcić wszystkich żądnych historii do szukania informacji o przodkach. Od dziś zrobisz to w szybki i przyjemny sposób, korzystając z naszej aplikacji.

Przejdź do aplikacji

Aktualnie nasze zbiory zawierają 2 parafie ościenne tj. Lisów oraz Piotrkowice. Dla parafii Lisów posiadamy informacje o Urodzeniach, Małżeństwach i Zgonach z lat 1875-1916.
Parafia Piotrkowice to już o wiele większe zbiory, gdyż zebrane przez nas informacje o Urodzeniach sięgają lat 1798-1918, Małżeństwach 1736-1938 i Zgonach 1847-2008.
Wszystkie informacje zostały pozyskane z ksiąg jakie był zobowiązany prowadzić ksiądz urzędujący na danej parafii.

Przykładowy akt małżeństwa z parafii Lisów wyglądał następująco:


Akt napisany po Rosyjsku

Tłumaczenie dla powyższego aktu:

Obice
Zdarzyło się w Lisowie 16/28 stycznia 1883 roku o godzinie 10 rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków: Pawła Wichy lat 60 i Stanisława Latosińskiego lat 32 – obu kolonistów z Obic, zawarto dzisiaj religijny związek małżeński między: Feliksem Jaworskim, kawalerem, synem Stanisława i Marianny z Rudzińskich, urodzonym w Sokolinie a mieszkającym w Obicach, 25 lat mającym, a Franciszką Wichą, panną, córką Pawła i Antoniny ze Stradomskich, urodzoną i mieszkającą w Obicach, 21 lat mającą.
Akt małżeństwa poprzedzony został trzykrotnymi ogłoszeniami opublikowanymi w tutejszym kościele parafialnym: 26 grudnia/7 stycznia, 2/14 stycznia i 9/21 stycznia tegoż roku.
Nowożeńcy oświadczyli, że nie zawierali ze sobą żadnej umowy przedślubnej. Ślubu udzielił niżej podpisany administrator parafii.
Akt ten uczestniczącym przeczytano, a z powodu ich niepiśmienności przez nas tylko podpisany został.
Ks. M. Górnicki prowadzący akta stanu cywilnego

Aplikacje, którą znajdziecie tutaj, obsługuje się niesamowicie prosto! Wystarczy wybrać interesującą nas parafię, następnie z listy wszystkich małżeństw (wyświetlane od najstarszego aktu) kliknąć w wybrane nazwisko.

Istnieje możliwość przesłania skanu dowolnej strony z wymienionych przez nas roczników, w tym celu prosimy pisać pod adres kontakt@obice.info, odpiszemy najszybciej jak tylko się da!

Jeśli artykuł się spodobał, nie zapomnij powiedzieć o tej stronie swojemu znajomemu/znajomej! Do zobaczenia już za tydzień!

Komentarze