1 sierpnia o godzinie „W” zawyje syrena umieszczona na naszej remizie OSP.

W dniu 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 na pamiątkę 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zostanie uruchomiona syrena alarmowa, która umieszczona jest na naszej remizie OSP.

W poniedziałek, 31 lipca o godz. 19 pułkownik Antoni Chruściel „Monter”, dowódca Okręgu AK Warszawa, podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania i skierował go do podległych sobie dowódców.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku, w stolicy o 17.00 wybiła godzina “W” – rozpoczęło się powstanie warszawskie. Przeciwko żołnierzom niemieckim w liczbie około 16 tys. stanęło około 50 tys. powstańców.
Niestety, zaledwie 5 tys. polskich żołnierzy było dobrze uzbrojonych, Niemcy natomiast dysponowali bronią pancerną, artylerią i lotnictwem. To zaważyło na końcowym efekcie tego patriotycznego zrywu, który miał się zakończyć po 63 dniach.

W tragicznych dniach powstania warszawskiego zginęło około 170 tys. mieszkańców stolicy, w tym 16 tys. żołnierzy. W trakcie walk i już po ich zakończeniu wściekli Niemcy zburzyli ogromną ilość zabudowań, zniszczyli wiele cennych zbiorów i zabytków.

Próba syren prowadzona będzie w ramach treningu systemu alarmowania ludności przy użyciu akustycznych systemów alarmowych, zgodnie z zarządzeniem nr 84/2019 Wojewody Świętokrzyskiego.

Komentarze